Başkan Savaş; “Hatay’a Mutlaka gelinmesi gerekir!”

“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla 1 Nisan’da başlayacak olan EXPO 2021 Hatay’ın tanıtımı için Antakya Medeniyetler Korosu, İstanbul Maltepe’de  konser verdi. Burada bir konuşma yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Misak-i Milli sınırları içerisinde son emaneti olan şehrine mutlaka gelinmesi gerektiğini çünkü, o emanet sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne değil hepimize emanet olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Nazan Savaş, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Maltepe Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde gerçekleştirilen organizasyonda, birçok farklı mezhep ve etnik kökene mensup Antakya Medeniyetler Korosu üyelerinin seslendirdiği şarkı, türkü ve ilahilerle İstanbullulara unutamayacakları bir akşam yaşattı. Konserin açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Medeniyetlerin, inançların ve kültürlerin buluştuğu Hatay’ımızı Türkan Saylan gibi Anadolu’nun çağdaş yüzünde ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. Anadolu’da arzuladığımız mozaiği bize yaşattıkları için Hatay’daki dostlarımıza sevgi ve saygılarımızı yolluyoruz. Bu güzel projenin altına imza atan Başkanımız Lütfü Savaş’ı tebrik ediyorum. EXPO 2021’in Türkiye ve Hatay’a çok büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü savaş, Hatay’ı tüm dünyaya örnek olacak bir şehir olduğunun altını çizerek, “Hatay enlerin ve ilklerin şehri. 13 ayrı medeniyete ve 27 farklı kültüre ev sahipliği yapan şehrimizde din, mezhep ve etnik köken olmak üzere herkes harmonik bir şekilde yaşamakta. Biz Hataylılar bu zenginlik içerisinde yaşadığımız için çok şanslıyız. Hatay’ın en büyük şanslardan bir tanesi de her dinin bayramını birlikte kutlamamızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Misak-i Milli sınırları içerisinde son emaneti olan şehrimize mutlaka gelmelisiniz. Çünkü o emanet sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne değil hepimize emanettir” diye konuştu.

Hatay’ın farkı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapması nedeniyle özel bir şehir olduğunun altını çizen CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ise, “Din, inanç, etnik köken ve mezhep açısından Türkiye çok kültürlülük ve barış içerisinde yaşıyorsa bu işin bir başlangıç yeri ve mirası vardır. 13 medeniyet, kültür ve üç semavi dinin eş zamanlı bir arada et tırnak gibi iyi günde ve kötü günde birbirleri ile dayanışma içinde yaşamaları Hatay’dan coğrafyamıza da yansımıştır. Hataylı olmak ayrıca kıymetlidir. EXPO 2021’in Hatay’a getirilmesinde Başkanımızın insan üstü gayreti vardı ve başardı. EXPO 2021’in bütün Hataylılara hayırlı olmasını diliyorum, Başkanımız Lütfü Savaş’ı kutluyorum” dedi. Hatay’ın zengin mutfağı, tarihi, kültürü ve endemik çeşitliliğinin de şehri özel kıldığını ifade eden Altay, herkesin Hatay’ı görmesi gerektiğini de söyledi.  

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın meşhur tatlılarından Hatay künefesini konuklara ikram etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.