Home Genel Belen’de Sarıkamış Şehitleri Anıldı!

Belen’de Sarıkamış Şehitleri Anıldı!

Belen’de Sarıkamış Şehitleri Anıldı!

Hatay’ın Belen ilçesinde Sarıkamış Harekatı’nın 107. yılı anma etkinlikleri kapsamında, hafta sonu Amanos Dağları’nda yürüyüş gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Bir gün geride bıraktığımız Kerkük’ü de, Musul’u da, Halep’i de alacağız” dedi.

Belen ilçesinde düzenlenen Sarıkamış Harekatı anma etkinliğine Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İlçe Jandarma Komutanları, Emniyet Amirleri, STK Dernek Başkanları, İskenderun Motor Sporları Dernek Üyeleri, İskenderun Kamp ve Off Road Grubu (İSKOFF),  Mahalle Muhtarları, Şehit ve Gazi aileleri, kurum müdürleri ve çok sayıda protokol üyelerinin katıldı. Atik yaylası mevkiinden başlanarak Amanos dağlarının zirvesine kadar kortej halinde bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Zirvede Sarıkamış ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunularak Kur’anı Kerim okundu, dualar edildi. Şehitlerin anısına ağaç dikimi sonrası tüm katılımcılara sıcak çorba ikram edildi.

Burada günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, şu ifadelere de yer verdi; “Buradan, Amanos dağları’ndan ifade ediyorum. Kimin zoruna giderse gitsin, Allah’ın izniyle bir gün gelecek dışarıda bıraktığımız Kerkük’ü de, Musul’u da, Halep’i de alacağız. Bu topraklar Türk milletinin topraklarıdır” dedi.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül de, “Sarıkamış Harekâtı 22 Aralık 1914’te Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti ve Rus Hanedanlığı arasında Sarıkamış’da gerçekleşen ve Türk tarihinin sonuçları açısından en dramatik olaylarından biridir. Ağır kış şartlarıyla mücadele eden askerlerimize giysi, erzak ve mühimmat götürmek için İstanbul’dan yola çıkan 3 gemimiz Karadeniz’de Rus donanması tarafından batırılmıştır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen askerlerimiz her zaman olduğu gibi cesaret ve kararlılığıyla üzerine düşeni yapmış ve sorumluluğunu yerine getirmiştir.  İşte bu sebepledir ki; Sarıkamış aslında bir yenilgi olmayıp, kendini vatana kurban etmenin bir destanıdır. Bu destanı nesilden nesile aktarmak ise bizlere düşmüştür. Bizler her yıl düzenlenmekte olduğumuz Sarıkamış Şehitlerini Anma programlarıyla şehitlerin varisleri olduğumuzu dosta düşmana, bir kez daha gösteriyoruz. Onların yolu yolumuzdur. Onların huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimizin memleketimizi kurtarmak için katlandıkları fedakârlıkları, canlarını feda edişlerini unutmayarak onların nesilleri olarak her türlü iç ve dış saldırılara karşı birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye Cumhuriyetini sonsuza dek yaşatmalıyız. İnşallah bir daha aynı acıları bu millet yaşamaz. Sarıkamış’ta, Kore’de, Çanakkale’de, Kocatepe’de, Güneydoğu’da ülkenin her bir karış toprağında vatani vazifesini icra etmekteyken şehitler kervanına katılmış tüm şehitlere Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi saygıyla anıyorum” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.