Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlandı

İskenderun’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 95’inci yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İskenderun Atatürk Anıt alanında başlayan törene, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çelikkol, Sahil Güvenlik Komutanı Kıdemli Bir başı Oğuz Emre Çiçek, İskenderun Liman Başkanı Hüseyin Demir, İMEAK Deniz Ticaret odası Meclis Başkanı Adnan Yener, Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

İskenderun Liman Başkanı Hüseyin Demir, denizcilik bayramının 95’inci yılının kutlandığını belirterek, “Türk Denizciliğinin bugünlere gelmesi açısından kabotaj kanununu 95 yıl önce bugün yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile yabancı ülkelerin Türk deniz ticareti üzerinde ki hakimiyeti sona ermiş, karasularımıza ve limanlarımıza her türlü denizcilik faaliyetleri Türk bayrağı taşıyan gemilerle ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve firmalarıyla yerine getirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde gördüğünüz, yaşadığımız, uyguladığımız tüm denizcilik faaliyetlerinin tüm denizcilerimizin, bu alanda eğitim veren tüm okullarımızın bu seviyelere gelmesinde ve mavi vatanda söz sahibi olmamız elbette kabotaj kanununun sayesinde olmuştur” dedi.

Protokol üyeleri tarafından denize çelenk bırakılmasının ardından sahil güvenlik botları ve römorkörler su fışkırtıp sürat yaparak deniz üzerinde görsel şölen gerçekleştirdiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.