Hatay Çiçekçiler Derneği Başkanı Musa Gündoğdu ile Soru Cevap

Özel günlerin ilk akla gelen hediyesidir çiçekler. Sevginin en iyi ifade şekillerinden biridir. Her birinin rengine çeşidine göre de ayrı ayrı anlamlar yüklenmiştir. Sözle ifade edilemeyen pek çok duyguya tercüman olur adeta. Çocukların annelerine, anneler günü hediyesidir.  Kimi zaman da bir hasta ziyaretinin tebessüm ettireni. Sevgililer Günü de bu özel günlerin ilk sıralarında yer alır hayatımızda. Sevdiklerini rengârenk çiçeklerle sevindirmek isteyenler ilk olarak çiçekçilerin yolunu tutar. En çok da aşkı anlatmanın yoludur çiçek. Kimi zaman bir buket, kimi zaman bir vazo, kimi zaman da saksıdaki çiçeklerle kutlarız özel günleri. Peki, hem hediye ettiğimizde hem de aldığımızda ruhumuza bu kadar iyi gelen çiçeklerin üretimi ile ilgili, merak ettiğimiz soruları Hatay Çiçekçiler Derneği Başkanı Musa Gündoğdu’ya yönelttik.

Musa Gündoğdu kimdir? Öncelikle Seni tanıyabilir miyiz?

Hatay’ın Hassa ilçesinde 1979 doğdum. Babam uzun yıllardır Hassa’da muhtarlık yaptı. Ayrıca çiftçilik, hayvancılık ile uğraştı ve daha sonra da İskenderun’a yerleştik. 31 yıldır da Çiçekçilik sektöründeyim. Evliyim 3 kızım 1 oğlan babasıyım.

Nasıl Başladı Bu Yolculuk?

Sarıgül çiçekçilik vardı İhsan Çepikkurt, Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. O benim çalışkanlığımı görüp yanına alarak zoraki beni çiçekçi yaptı. Çiçekçilik maceramız ustam İhsan Çepikkurt beni keşfetmesi ile başladı. Askerlik yaşım gelene kadar orada çalıştım ve Askerlik hayatımdan sonrada kendi yerim olan Manolya Çiçekçilik yerimizi kurduk.

Son 10 yıldır da hem Çiçekçilik hem de üretim alanında faaliyet gösteriyoruz. Hatay Belen ilçesine Soğukoluk yaylasında 3 ayrı yerde üretim sahamız var ve orda Ortanca çiçeğini üretiyoruz. Şuanda Türkiye’nin en büyük, Dünyanın da üçüncü büyük konumundayız. Türkiye’nin her yerine de Ortanca çiçeğimizi pazarlamaktayız.  

Uzun Yıllar Bu Sektörün İçindesiniz Hiç Pişmanlık Var mı? Veya Başka Sektör Olsaydı Dediğiniz Oldu Mu?

İşimizi çok severek ve aşk ile yapıyorum. Ben mesleğimle özleşmiş bir yapım var. Ruh halimle, kişiliğimle, karakterimle tam adapte olmuş bir şekilde yaşıyorum. Mesleğimle alakalı hiç pişmanlığım yok. Bu yüzdendir ki çocuklarımın ismini Manolya, Açelya, Buket, Çınar olarak adlandırdım. Ben yapım itibari ile sabit iş istemezdim. Aktif olarak çalışmak isterim. Başka sektör olsaydı yine ticaret yapmak isterdim.

Neleri Hedefleyerek Başladınız Bu Yolculuğa?  Bu Kararı aldıktan Sonra Yaşamınızda Neler Değişti?

Hedefim her zaman işimi daha iyi noktalara getirmek. Hatta evlatlarım da benim işimi devamını yapabilmesi için üniversitelerinde işimizi yakından ilgilendiren bölümü okuyacaklar.  Ben çekirdekten yetiştim onlar da mektebi okuyarak yetişecekler. Manolya Çiçekçilik pazarlama ve üretim kısmında daha iyi bir yere getirmeleri için ben de arkalarında olmak üzere en iyi şekilde yürüyeceğimize inanıyorum.

Süs bitkisi ve çiçek nedir kısaca bilgi verir misiniz?

Doğumdan mezara kadar mutluluğunuzu paylaştığınız araçtır çiçek. Bir demet çiçek gönderirsiniz sevdiğinizi mutlu edersiniz, hastalıkta bir demek çiçek gönderirsiniz moral ve mutluluk olur onun için, cenazede gönderirsiniz bir çiçek acısını paylaşırsınız sevdiklerinizin, kırdığının birine çiçek yollarsın tekrardan kalbini kazanmış olursun mutlu edersiniz. Kısacası çiçek her zaman mutluluk dağıtan bir araçtır.

Hatay da çiçek sektörü hakkında bilgi verir misiniz? Ülkemizde ve Hatay da ne kadar alanda üretim yapılmaktadır?

Çiçekçilik sektöründe dünya genelinde çok gerideyiz. Avrupa da insanlar çiçeklere çok önem verir. Oradaki insanlar sabah markete gittiğinde evine bir demet çiçekle döner. Bizde ise çiçeği gazeteye sarıp götürüyoruz halen bu durumdayız aşamadık. Çiçek her zaman karşındaki insanı mutlu etmektir. Çiçeğin rengi yoktur. Hangi niyetle aldığın önemlidir. Türkiye de çiçeklik üretimi iyi durumdadır. Ama üretici çok destek almadan yürüyor. Üretici zor şartlarda üretiyor ve zor şartlarda ihracat yapıyor. İzmir, Antalya, Yalova şehirlerimizde çok ciddi bir çiçeklik üretim ve ihracatı var. Hatay’da da ortanca çiçeği üretimi yapıyoruz. Üretimde ciddi bir rakamlardayız. Hedefimiz şimdi ki mevcuttan daha büyük seralar kurmaktır. Bütün çalışmamızda bu yöndedir.

Sektörün sorunları ve çözüm önerileri nelerdir?

Sektörün sorunlarında birincisi enerji desteği yok. Sulama konusunda sıkıntılarımız var. Genel olarak söylemem şu ki üretici gücü kadar büyüyor. Devletin çok büyük teşvikleri yok. Oysa topraklarımız buna o kadar müsait ki bürokrasi ve diplomasi kolaylıkları olsa belki daha çok çabuk büyüyeceğiz.

İhracat rakamları ve sektörün ekonomiye katkısı hakkında bilgi verir misiniz?

Ben ürünümün komplesini ihracata verdiğim takdirde, bizim kendi sektördeki meslektaşlarım ürünü yurtdışından ortalama iki, üç kat daha yüksek alacaktır. Bizde ihracatımızı çok az seviyelerde yaptık. Çünkü iç piyasanın bu yönde ciddi bir sıkıntısı var.

Bölgemizde ve Ülkemizde süs bitkileri ve çiçeklerin en çok tercih edileni, sebebi nedir?

Süs bitkisi açısından Orkide çiçeği daha çok tercih ediliyor. Sevgiyi, aşkı daha çok anlatıyor gibi bir düşünce ve havası vardır. Orkide çiçeği en çok tercih edilen çiçeklerin başında gelir. Sektörümüz sürekli kendisini yeniliyor. Eskiden çok kabarık çiçekler vardı ve ön plandaydı ama şuan butik çalışmalar yapılıyor.  Yani daha küçük, daha şık ve kaliteli kesme çiçekler tercih edilmektedir.

Sektörün geleceği ile ilgili görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Türkiye’de süs bitkileri sektörü gelişime açık ve geleceği olan bir sektör konumundadır. Sektör yarattığı istihdam ve yüksek katma değer ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin süs bitkileri üretimi ve ihracatında sahip olduğu üstünlükler dünyadaki yeni gelişmeler ve yeni teknolojiler doğrultusunda desteklenirse, üretim ve buna bağlı olarak ihracatımızda büyük gelişmeler görülmesi mümkün olacaktır. Daha iyi bir sektörün olması için sürekli yeniliğe açık olmalıyız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.