Hatay Valisi Rahmi Doğan Samandağ Sahilinde

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Suriye’de elektrik santralinden sızarak Akdeniz’e doğru hızla yayılan petrol sızıntısının ulaştığı Samandağ Sahili’nde incelemelerde bulundu.

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nizamettin Ülker, HBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cengiz Erarslan ve Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile birlikte Çevlik Sahili’nde yürütülen temizlik çalışmalarını inceleyen Vali Doğan, tüm kurumların ortak çabasıyla denizden ve karadan temizlik çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Suriye’deki bir santralden denize sızıntı meydana geldiğini, bunu da Suriye basınından öğrendiklerini belirterek, depodaki fuel oil miktarı ve deponun kapasitesinin 15 bin metreküp olduğunu bildiklerini ifade etti.

Fuel oilin ne kadarının denize sızdığı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmadıklarının altını çizen Doğan, “Ancak bir hafta önce meydana gelen bir olay olması hasebiyle açık denize sızan bu fuel oilin büyük çoğunluğunun Suriye kıyılarına tekrar ulaştığını ve Suriye kıyılarında da bir temizlik çalışması yürütüldüğünü biliyoruz. Tabi açık denize sızan bu fuel oil öncelikli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kara sularına doğru ilerledi. Ulaştırma Bakanlığımıza bağlı, Denizcilik Genel Müdürlüğümüze bağlı gemilerimiz bu açık alanda temizlik çalışmalarını yürütüyorlar. Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi, Seyit Onbaşı Atık Toplama Gemisi ve yine bu gemilere benzer donanıma sahip toplam 6 gemiyle birlikte açık denizlerde de bu temizlik çalışması yürütülmektedir. Tabi deniz şartları gereği birtakım atıklar da bizim sahillerimize doğru gelmiş bulunmaktadır. Bütün tedbirleri alıyoruz devletimizin tüm imkânlarıyla buradayız, bu kirliliği önlemek için büyük gayret gösteriyoruz. Bu gelen metal para büyüklüğündeki küçük parçacıklar. Sahildeki arkadaşlarımız bu partikülleri topluyorlar. Hem denizden, hem karadan müdahalemiz devam ediyor. Ancak olayın çapını göz önüne aldığımızda ciddi bir kirliliğin olmadığını yapılan çalışmalarda görmüş olduk. Tedbirlerimiz bu olay neticelenene kadar devam edecektir” açıklamasını yaptı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.