İskenderun Teknik Üniversitesi ICWET’21’e Ev Sahipliği Yapıyor

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi’ne (ICWET) ev sahipliği yapıyor.

Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kaynak Teknolojileri konferansı ve sergisi (International Conference on Welding Tecnologies and Exhibition- ICWET), kaynak teknolojileri alanında akademi ve iş dünyasını bir araya getirdi.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Temsilcisi, İSTE Rektör Yardımcıları ile akademi ve sanayi camiasından çok sayıda kişi katıldı.

İSTE Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Bahçeci  “İSTE olarak hem bölgemize hem de ülkemize yararlı olacağımıza inandığımız bir yola girdik. Bu konudaki en büyük adımımız Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’dir. “İSTE olarak gözümüz uzayda. Gelecek uzayda, bu alanda çalışacak insan gücünü yetiştirmek amacındayız” dedi.

İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Ülke genelinde adından başarıyla söz ettiren İskenderun, Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi bölgelerinden biridir. Yapılan araştırmalar nitelikli eleman eksikliğini ortaya koymuştur. Kalifiyeli kaynakçı eksikliğinin giderilmesi hususunda İSTE yürütücülüğünde, İTSO ortaklığında ve DOĞAKA finansörlüğünde Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirmekteyiz. Üniversite- sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan projemiz ile kalifiyeli eleman yetiştirmeyi ve mevcut çalışanları daha iyi hale getirmeyi amaçlıyoruz. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza İTSO adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak Teknolojileri Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Kurt, “Hem sektörün hem akademinin ilgisini çeken konferansta sizinle bir kez daha bir araya gelebilmiş olmaktan ötürü mutluyum” dedi.

Kaynak teknolojilerinin endüstriyel olarak kullanım sürecinin nasıl geliştiğine dair bilgi veren Prof. Dr. Kurt konuşmasında, teknolojik gelişmelerin insan ihtiyaçları ile doğrudan bağlantılı olduğuna değindi. “Endüstrinin hızlı değişmesi bu değişimlerin yakından takip edilmesi gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Kaynak, pek çok disiplini bünyesinde barındıran bir alan ve bu alanın geleceğini dikkate almak zorundayız. Bu alanda gerekli nitelikli elemanların yetişmesi elzemdir. Gençlerimizin geleceğine yön verirken dünyadaki değişimleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir” diyen Kurt, modern kaynak teknolojilerine ilişkin kısaca bilgi verdi.

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “Bundan 3 yıl önce özelde bölgemiz, genelde ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli kaynak uzmanlarının yetişmesine katkı sunmak amacıyla İSTE Kaynak Teknoloji Mükemmeliyet Merkezi Kurulumu hayali ile yola çıktık. Projemize destek veren Bakanlığımıza, bu süreçte maddi manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen en değerli paydaşlarımızdan olan ve üniversitemize gönül veren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte, çok değerli Valimiz Rahmi Doğan’a, DOĞAKA’nın tüm temsilcilerine destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“İSTE olarak ulusal ve uluslararası her platformda bilim insanları ve araştırmacılar ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını” belirten Rektör Depci “kapımız ve gönlümüz herkese açıktır” ifadelerini kullandı.

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Daryna Trofimova, Olga Trofimova ve Valentyn Trofimov’un klasik müzik konseriyle açılış tamamlandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.