‘Jandarma Mobil Trafik Eğitim Tırı’ndan Katılımcılara Teorik ve Uygulamalı Eğitim

İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilkokul öğrencilerinde trafik güvenliği konusunda farkındalık oluşturmak hedefiyle hazırlanan ‘Jandarma Mobil Trafik Eğitim Tırı’ İskenderun’a geldi.

İskenderun Atatürk Anıt Alanı’na konuşlanan 2 Tır, trafik güvenliğinin yanı sıra kentteki ilkokul öğrencileri ve vatandaşlara ‘bir hareketine bakar hayat’ projesi kapsamında da Emniyet Kemeri Simülasyon Aracı ile emniyet kemeri takmanın önemine dikkat çekecek bilgiler verdi.

Etkinlikler kapsamında emniyet kemeri simülasyon aracını test eden öğrenci ve vatandaşlar, yavaşlatılmış şekilde araç içerisinde trafik kazası anında yaşananlara tanıklık ederken, miniklere trafik bilincini aşılayan görevliler katılımcılara trafik kuralları konusunda gün boyu teorik ve uygulamalı eğitim verdi.

Programa katılan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, trafik kurallarına uymanın, emniyet kemeri takmanın önemine vurgu yaparak; “Hatay İl Jandarma Komutan Yardımcımız Osman Albay da burada, bu konuyu kendisi takip ediyor. Gördüğünüz yapı trafiğin bizim hayatımızda ne kadar etkin olduğunu, jandarmanın da bunun dışında kalmadığının bir göstergesi. Bir tane tırımız çocukların eğitimi ile ilgili, okullara da gidiyor çalışmalar yapıyor, bir tırımız da vakfımıza destek anlamında yerlerimiz var, diğer araçta da simülatörümüz var. Simülatörü denemenizi tavsiye ederim. Bakanımızın söylediği ‘bir tık yeter’ kısmını net görmeniz açısından çok önemli bir simülatör. Mutlaka deneyin. Hayatımız için çok kıymetli. Onu yapmadığımız zaman en küçük bir kaza da çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bunu simülatörde görmek çok büyük şans, bu anlamda jandarma genel komutanlığı ve jandarma arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikler kapsamında emniyet kemeri simülasyon aracını test eden öğrenci ve vatandaşlar, yavaşlatılmış şekilde araç içerisinde trafik kazası anında yaşananlara tanıklık etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.