Naylon Poşeti Parayla Satmak Yerine

(12 Aralık 2018 tarihli yazımdır)

Alternatif Poşetler Sunmak Daha Doğru Olmaz mı?
Yeni yıl, biz vatandaşların yaşamlarını etkileyecek bir takım yenilikler getirdi. Bunlardan bir tanesi de naylon poşetle mücadele adı altında başlatılan düzenlemededir. Özellikle market ve manav gibi işyerleri alışveriş yapan vatandaşlardan naylon poşet parası almaya başlandı.
Doğaya ve canlılara zarar veren naylon poşetlerle mücadele edilmesini benim gibi çevreye duyarlı olan her vatandaş, destek olur. Peki, hayata geçirilen yeni düzenleme gerçek anlamda naylon poşetle mücadele mi? Doğaya ve canlılara zarar veren naylon poşet kullanımını en az seviyelere düşürebilecek mi?
Bence, bu düzenlemede naylon poşet kullanımı azaltılmasından çok esnaflara katkı amaçlı yapıldığını düşünenler demin!
Neden diye soracak olursanız?
Evet, belki naylon poşet kullanımında belli bir ölçüde azalma oldu fakat, yine vatandaşların aldıkları ürünler naylon poşete konuyor. Naylon poşete konduğu gibi bir de vatandaştan naylon poşetin bedeli alınıyor. Bir kere vatandaş o naylon poşeti almak zorunda! Çünkü aldıkları çeşitli ürünleri koyabilecekleri başka bir poşet yok ki!
Bir konunun da altını çizmek isterim; daha önceden naylon poşet bedelini esnaf öderken şuanda vatandaş ödüyor. Sizce ne değişti?
Gerçekten naylon poşetle mücadele etmekse amacınız;
Naylon poşet yerine neden çevreye zarar vermeyen alternatif poşetler sunulmuyor?
Örneğin, geçmiş yıllardan bilirim kağıt kesler vardı. Manav ve marketlerden alışveriş yapıldığında alınan ürünler kağıt keslere konurdu. Neden kağıt keseler market ve manavlardaki yerini almıyor. Vatandaş aldıkları domates, erik, kiraz gibi ürünleri avuçlayarak evine götürecek değil yaa. Elbette ki vatandaş, esnafın kendisine verdiği naylon poşeti almak zorunda kalıyor. Vatandaşa, başka poşet verilmiyor ki…
Bu düzenleme naylon poşet kullanımını öyle çok ta azalttığını düşünmüyorum. Naylon poşetle mücadelenin bu şekilde sürdürülmesi halinde çevreyi ve doğayı çokta kurtaracak bir düzenleme olmayacaktır.
Hayat Size Güzel Olsun..

Leave a Reply

Your email address will not be published.