Otomotiv Sektörünün Duayeni Şekip Abacı ile Soru Cevap…

Bölge ve Ülke Ekonomisine Büyük Katkılar Sağlayan Anıl Şirketler Grubu Kurucusu Şekip Abacı Sektörü Değerlendirdi…

Abacı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan Covid-19 salgınının sektöre etkileri, hızla gelişen otomotiv sektöründeki gelişmeler, ikinci el piyasası ve daha birçok sektörün merak edilen konularını ele aldı. En önemli açıklamalarından biri olan gelecekte dizel araçlara yer olmayacağını vurgulayan Anıl Şirketler Grubu Kurucusu Şekip Abacı otomotiv sektöründe merak edilen soruları cevapladı.

Çevreci bakış açısının gün be gün yayılması ve daha geniş kitleler tarafından ses bulmasına ilaveten küresel ısınma ve fosil yakıtların azalması gibi insan hayatını ciddi ölçüde etkileyecek etmenler yeni teknoloji arayışında elektrikli araçların en büyük destekçisi oldular. Bu arzın yarattığı talep sonucunda 2017 yılı içerisinde büyük otomobil üreticisi firmalar elektrikli araçları geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik gelecek planlarını birer birer açıklamaya başladılar, Anıl ŞirketlerGrubu Kurucusu Şekip Abacı da sektör de ki gelişmeleri şu şekilde anlattı;

Anıl Otomotivi Kısaca Nasıl Anlatırsınız?

Anıl Otomotiv Ltd. Şti. 1992 yılında kuruldu ama ondan önce Anıl Tic. unvanı ile 1975 yılından bu yana bu sektörün içerisinde yer alıyoruz. Aile şirketiyiz ben, eşim ve çocuklarımla 46 yıldır otomotiv sektöründe faaliyet göstermekteyiz.

Bugüne kadar yaklaşık 11 markanın bayiliğini Hatay’a getirdik, bununla gurur duyuyorum bu bizim sektörde ne kadar iddialı ve tecrübeli olduğumuzu gösteriyor.

Bu Zamana Kadar Birçok Marka ile Çalıştınız, Şuan da Yine Bir Değişim Gösterdiğiniz Görünüyor Bunun Sebebi Nedir?

Şuan da ki değişim, dünyadaki konjektörün değişimi ile alakalı çevreyi korumak adına emisyon oranlarının mutlak suretle gözden geçirilmesi ve ona uyumlu üretim yapılması konusunda çalışmalar gittikçe hızlanıyor ki doğal olması gereken şeyler bunlar, dolayısıyla artık hibrit araçlar, benzinli araçlar ve elektrikli araçlar gündeme gelmekte, Anıl Otomotiv olarak bizim de bu değişimin içinde yer almamız gerekiyordu ve öyle yaptık. En öne çıkan bu işe en çok yatırım yapan ve pazara hızlı giren markalar ile çalışmayı arzu ettik.

Bunların içerisinde Suzuki uzun yıllar hiç dizel üretmedi, hep benzinli araçlar üretti şimdi ise benzinli ve hibriti üretiyor bunun yanında İngiliz menşeli MG pazara, çok hızlı giriyor bu yıl içinde 4 yeni modeli Türkiye’de satışa sunacaktır MG’nin ilk modeli %100 elektrikli ZS EV aracımız geldi, Aralık ayında ise hem elektrik hem benzinli olan hibrit SUV modelimiz geliyor, bu ay içerisinde benzinli 1500 Motor gücünde düz şanzıman çok cazip bir fiyatla gelecek olan ZS’nin fiyatı 265 Bin TL’dir.  Şimdiden ön siparişler almaya başladık.

Yine Aralık ayında 1000 motor turbo bir aracımız daha geliyor o hem otomatik şanzıman hem de çok donanımlı bir araç yaklaşık 375 bin TL civarlarında pazara sunulacak, dolayısıyla bu teknolojiyi takip etme zorunluluğumuz var ve müşterilerimiz de artık bu yönde tercihlerini yapmaya başladı, çünkü hem tasarruf adına çok değerli araçlar hem de çevreyi koruma adına önemli bir teknolojiye sahip olan bu araçlarımız duyarlı vatandaşların tercihi ve talebi olacaktır.

Avrupa Birçok Otomotiv Şirketleri Elektrikli Araçlara Yatırım Yapmakta Bu Durum Ülkemizde Nasıl Değerlendiriliyor?

Avrupa da hemen hemen %50 ye varan bir tercih var elektrikli araçlarla ilgili, bilindiği gibi biz de çok yakında Ülkemize yerli Markaya sahip olacağız biliyorsunuz TOOG üretimi bitmek üzere, inanıyorum ki çok büyük bir talep görecek hem yerli bir marka olması ve elektrikli olması inanıyorum dünya markaları içinde kendini konumlandıracaktır. İnşallah fiyatı ile çok kimsenin ulaşabileceği bir rakam olur bu hem Türkiye için hem de bizler için gurur verici bir araç olacak, artık bütün sektörlerin hedefi alternatif enerjiden yararlanıp çevreci ürünler üretmektir. Bizi üzen, ezen ekonomik ağırlığını her zaman üstümüzde hissettiğimiz benzin ve benzeri ürünlerden kurtulup doğanın nimetlerinden faydalanmak hem Ülkemiz ve Dünyamız için faydalı olacaktır.

Tabi ki Avrupa bu durumun liderliğini yapıyor ve büyük çalışmalarla yakın tarihte artık dizel araç otomobiller üretmeyecek, birçok ülke bununla ilgili karar aldı, dolayısıyla benzinli ve elektrikli ya da yarı elektrik yarı benzinli araçlar artık gündemimizde tercih edilen araçlar olacaktır.

Elektrikli Araç Konusunda Ülke Olarak Bir Alt Yapıya Sahip miyiz?

Hiçbir zorluk yoktur, şuan da ki tek sıkıntı şarj istasyonlarıydı ama bu konuda hızlı bir şekilde gideriliyor bütün benzin istasyonlarında şarj istasyonları kurulmaya başlandı bunun dışında bir sıkıntı yoktur ayrıca menzil gittikçe yükselecektir, şuan da 300-400 km de olan menziller de ilerleyen teknoloji ile birlikte artacaktır. Şuanda Hatay da yaklaşık 7-8 benzin istasyonu ve büyük alışveriş merkezlerinde hızlı şarj istasyonları bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra her sattığımız araçta bizim bir şarj kitimiz var nasıl ki cep telefonunuzu akşam şarja takıp sabah dolu bir şekilde alıyorsanız bizim sattığımız araçların içinde beraberinde gelen ve ücretsiz olarak sunulan bir şarj kiti vardır, bu kiti akşam aracınıza 220 V bağladığınız zaman sabah aracınız 300 km yapmak üzere hizmetinizde oluyor.

Bu araçların hiçbir masrafı yoktur, yağı yok, suyu yok, motor bakımı yok ve artı olarak 7 yıl da garantisi var üstelik geri alma taahhüdümüz de var. Bu markaların Türkiye de ki distribütörü olan Doğan Holding bu taahhüdü vermektedir yani siz aracınızı aldınız kullandınız 5-6 ay hatta 1 sene kullandınız ve dediniz ki ben bu aracı geri vermek istiyorum, ora da ki geri alış rakamlarımız mevcut o rakamlarla sizden arabayı tereddütsüz geri alıyoruz.

Fiyatlara baktığımız zaman şuan  469 bin tl ye sattığımız bu araç, diğer farklı bir  yakıt tüketen araçla kıyaslandığında  yakıt parası bakımı yağı suyu ustası gibi giderleri hesapladığınız zaman 7 yıl garanti verdiğimiz araçlar 7 yılda kendisini amorti etmektedir.

Şuanda istasyonlarda elektriğin dakikasını 1,5 liraya satın alıyorsunuz 30 dakikada aracınız şarj oluyor yani 45 TL ye 300 km yol gidebileceksiniz.

 Böyle bir tasarruf var mı? Onun için biz herkese hibrit veya   %100 elektrikli araçlarımızı tavsiye ediyoruz. Bu birinci seçenek. İkinci seçenek Hibrit üçüncü seçenek benzinli araçlar, neden benzinli diyorum onlar da artık yeniçağa ayak uydurarak çok daha az yakan motorlarla buluşmaya başladılar.

Hatay’da Elektrikli ve Hibrit Araçlara İlgi Nasıl?

Biz her zaman ilkleri getirmeyi kendimize ilke edinmiş bir firmayız,

1992 yılında biz Opel’i Hatay’a getirdiğimizde zamanın markaları Tofaş Renault Ford satılıyordu, o tarihte yeni bir çığır açtık neredeyse Opel’i getirmekle diyebilirim.

Çünkü biz fark yaratmayı seven bir firmayız ben yenilikçi bir insanım, dolayısıyla bizim için değişim değişmeyen tek şeydir.

Onun için  “Değişim bizim ilkemizdir” diyebiliriz.

Şimdi bu araçları getirdik ve satmaya başladık bizim kendi şirket, ağırlığımız tanınırlığımız ve geçmişimizden bu güne sadık müşteri portföyümüzle bu güveni kazanmış durumdayız Allaha şükür.

Müşterilerimiz bilirler ki Anıl Otomotiv yeni bir şeyi getirmişse, buraya yatırım yapmışsa bunun geçerliliği vardır Bu durumu şu şekilde özetleyeyim sizlere, yeni başladığımız halde biz Hatay’da ki Suzuki’nin bundan önceki 1,5’luk Pazar payını şuanda 5 katlamış durumdayız.

MG ile de şuan müşterilerimi buluşturuyoruz inanılmaz bir kabul görüyor gelecek günlerde Türkiye’nin yıldız markası olacağına inanıyor ve güveniyoruz.  Şuanda da yaklaşık 1 aydır satmamıza rağmen 15 tane araç satmış durumdayız çok şükür.

Pandemiden Sonra 2. El Araç Fiyatlarında ki Yükseliş Devam Ediyor Önümüzde ki Günlerde 2. El Piyasasında Durum Ne Olacak?

Evet Pandemi büyük bir etken oldu sıfır araçlarda üretim kapasitelerinin aşağı çekilmesi sonucunda talep karşılanamadığı için 2.el araçlar doğal olarak talep görmeğe başladı ayrıca İnsanlarımız pandemi korkusuyla toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediklerinden 2. EL Araçlar daha da kıymete bindi bu duruma birde çip olayını dahil edersek araç sıkıntısının bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pandemide otomotiv bayileri yani bizle çokta zarar görmedik desek doğru olur. Neden derseniz? Çünkü araç bulunduğu zaman yani fazla olduğu zaman onu satmakta zorluk çekiyorsunuz ancak az olduğu zaman onu satmak biraz daha kolaylaşıyor. oluyor. Kısacası pandemi döneminde elimizde araç kalmıyordu diyebilirim.

Son Olarak Otomobil Sevenlere Söylemek İsteyeceğiniz Bir Şey Var Mı?

Otomobil sevenlerin artık bu değişimin içerisine girmeleri gerektiğini düşünüyorum, çünkü hem ekonomik açıdan kazançlı olacaklardır, hem de çevreye duyarlı bir insan duygusuyla hareket edeceklerdir yani hem cebimize, hem güvenliğimize, hem zevkimize hem de sağlığa hitap eden bu yeni nesil teknolojiyi kullanmalarını tavsiye ediyorum Otomobillerde değişimi görmeğe meraklı Otomobil sevenleri yeni ürünlerimizi denemeye deneyimlemeye  davet ediyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.