Savaş, “Amaç, Hayvanlara Verilen Zararı Minimuma İndirmek”

Hatay Büyükşehir Belediyesi, hayvanların yaşam hakkına katkı sunacak iki eğitimi aynı anda düzenledi. Ev ve süs hayvanı satan kişiler ile yerel hayvan koruma görevlisi olmak isteyen yaklaşık yüz gönüllü, HBB Sağlık Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca düzenlenen eğitime katıldı.

HBB Başkanı Lütfü Savaş, eğitim öncesi hayvanlara verilen zararı minimuma indirmek adına yapılan çalışmalara bir yenisini daha eklediklerini söyledi. Yayladağı’ndaki 20 dönümlük alan içerisine yeni bir barınak yaptıklarını da belirten Savaş, “Hayvanlarımızın daha rahat hareket edebileceği 20 dönümlük bir alanda yeni barınak yaptık. Şu bir gerçek ki ilgili daire başkanlığımız terk edilen ve bakma muhtaç hale gelen hayvanların tedavi ve bakımlarını titizlikle yapıyor.

Belediyemiz bünyesi dışında kentte sadece 1 tane daha barınak var. 25 bin nüfusun üstündeki bütün ilçelerin hayvan barınağı yapma mecburiyeti var. Maalesef Hatay Büyükşehir Belediyesi dışında sadece bir ilçemizde hayvan bakım alanı bulunmaktadır. Temennimiz 25 bin nüfusu geçen ilçelerimizde birer tane barınak yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

Eğitimde, Gönüllü Hayvan Hakları Koruma Görevlisi Mevzuatı, CİTES Sözleşmesi, Hayvan Hastalıklarından Korunma Tedbirleri, ev ve süs hayvanları satış, barınma ve eğitim yerlerinin kuruluş, açılış, ruhsat, çalışma, denetleme usul ve esasları hakkında bilgiler verildi. Eğitime katılan hayvan severler, eğitim sonunda sertifika sahibi oldu.

Sertifika almaya hak kazananlar, Hayvanları Koruma Kanunu önünde hayvanlara yardım edebilecek duruma gelerek hayvan koruma kartı alabilecek. Ayrıca bu sertifika ile sahipsiz, yardıma muhtaç hayvanlara daha sağlıklı bir şekilde yardım edip HBB ile iş birliği içerisinde çalışabilecek. Ev ve süs hayvanları satanlar için zorunlu olan bu sertifika ile isteyenler, petshop açmak dâhil olmak üzere tüm hayvanların satışını yapabilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.