Uzman Psikoloğ Sevgi Kirmit: “Çocuklarımızın Karşısında Değil, Daima Yanında Olmalıyız”

İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikoloğu Sevgi Kirmit, koronavirüs salgın sürecinin devam ettiği günümüzde yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerin yeni eğitim öğretim yılı sürecini sağlıklı geçirebilmeleri adına ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Pandemi döneminde yüz yüze başlanacak olan eğitim sürecinde ailelerin sakinliklerini korumaları gerektiğini belirten Kirmit, velilere, ‘Çocuklarımızın karşısında değil daima yanında olun’ çağrısında bulundu.

Okulların uzun bir aradan sonra yeniden yüz yüze eğitime geçecek olmasının çocukların okula uyum sürecinde çeşitli sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabileceğini belirten Sevgi Kirmit, “En başta günlük rutinlerinde de değişiklikler olmakla beraber özellikle sorumluluk almada güçlük yaşayan, ayrılmakta zorlanan veya sosyal kaygı yaşayan çocuğumuzun bu dönemdeki tavır ve davranışlarına özellikle dikkat etmeliyiz. Okul sonrasında gelen duygusal ve davranışsal mesajları iyi okumalıyız. ‘O gün mutsuz ve sinirli; sadece kötü bir olay mı yaşadı yoksa yansıtamadığı duyguları size yansıtarak mı regüle olmaya çalışıyor? Yani olumsuz olarak gördüğünüz davranışların altında yatan bir ihtiyaç var mı?’ Bunları anlamak ve bazen çıkmasına da izin vermek gerekir. Sonuçta çocuğumuzun fiziksel ve ruhsal sağlığının akademik-bilişsel becerilerde zemini oluşturduğunu daima göz önünde bulundurmalıyız. Okul bize çocuğumuzun başarısından ziyade onu tanımak adına da farklı bir fırsat sunar. Anne ve babalar içgüdüsel yada objektif bakma konusunda her zaman yeterli olamayabilir. Bizim dışımızda çocuğumuzu gören başka gözlerin olması ona ulaşma konusunda bize daha çok yardımcı olabilir. Sadece öğretmenler değil, okulun güvenlik görevlisi, servis elemanı, yardımcı öğretmeni, aşçısı, temizlik elemanı bile size çocuğunuzla ilgili birçok bilgi sunar. Her düşüncenin ve davranışın kıymetli olduğunu bildiğimiz bu süreçte çocuklarımıza güvenli ellerde anlaşılabilecekleri mesajları sık sık vermeliyiz. Çünkü biz ebeveynler hangi koşulda olursak olalım çocuklarımızın karşısında değil daima yanında olmalıyız” açıklamasında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.