Yeşilçam’ın Emektar Sanatçıları Hatay’da

EXPO 2021 Hatay etkinlikleri kapsamında bu yıl 9.su düzenlenen Uluslararası Antakya Film Festivali, muhteşem bir törenle kapılarını sanatseverlere açtı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm tarafından düzenlenen festivalin açılış ve onur ödülleri töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Festivalin açılışında konuşan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adnan Özkaya,  festivalin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Adnan Özkaya, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak sanata ve sanatçıya katkı sunmaya devam edeceğini ifade etti.

Özkaya’nın konuşmasının ardından 20 Aralık’a kadar sürecek festivalde gösterilecek filmlerin tanıtımı yapıldı.

Uzun metraj, kısa film ve belgesel film kategorilerinde sanatseverlerin 90 filmi ücretsiz izleme imkânı bulacağı festivalin Yaşam Boyu Onur Ödülleri Türk sinemasına büyük emek veren 3 başarılı isme verildi.

Türk sinemasına sayısız katkı sunan oyuncu, senarist ve yazar Deniz Türkali, oyuncu, yazar ve yönetmen Halit Karaata ve 160’ın üzerinde sinema ve dizi müziğinde imzası olan Cahit Berkay bu değerli ödüle layık görüldü. Deniz Türkali adına ödülü yine sinema ve tiyatro oyuncusu olan Şenay Gürler aldı.

Bu kıymetli ödüle arkadaşının layık görülmesinden mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen Şenay Gürler, “Antakya gibi kadim bir kentte böyle değerli bir festivalin olması çok güzel. Deniz, sanatçı, insan ve kadın kimliğiyle bu ödülü aldı. Deniz bu ödülü fiziksel ve psikolojik olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına almamı söyledi” diyerek ödülü Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Adnan Özkaya takdim etti.

Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen bir diğer isim olan Cahit Berkay da sanatseverlere müzik keyfi yaşattı.

Yeşilçam’a damga vuran Selvi Boylum Al Yazmalım ve Çiçek Abbas filmlerinin müziğini curasıyla çalan Berkay, salondaki sanatseverlerden büyük alkış aldı.

Törende aynı zamanda festivale sponsor olan kurum, kuruluş ve filmlerin gösterildiği bazı okullara da katkılarından dolayı plaket verildi.

Filmler Festival Boyunca Halka Açık ve Ücretsiz

Uzunmetraj, Belgesel ve Kısafilm kategorilerdeki finalistler Altındefne ödülü için yarışacak. Filmler, Antakya HATMEK, Hatay Mimarlar Odası, Hatay Tabipler Odası, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Erol Bilecik Teknik Anadolu Lisesi ile Hatay TED Koleji salonlarında halka açık ve ücretsiz gösterilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.