Yönden; “İstiklal Marşımız, Milli Mücadelemizin Parlak Bir Anıtı Olmuştur”

12 Mart İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 100.Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100’üncü yıldönümünü onur ve coşkuyla idrak ediyoruz.

İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşı’nda milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu eserinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklâl Marşımız şanlı tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelemizin coşkusunu içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmiş ve bu tarihi şahlanış ile onur ve gurur mücadelemizin parlak bir anıtı olmuştur.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diyerek temennide bulunurken o yıllarda verilen çetin mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Şanlı bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmasının yanı sıra, birlik, beraberlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir.

Necip milletimizin büyük bir fedakârlık ve azimle kazandığı İstiklal Mücadelesini en yüksek duygularla anlatan ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerini inanç, mücadele, birlik ve beraberlik harçlarıyla yükselten İstiklal Marşımız, Türk milletinin var olma mücadelesini ve başarma gücünü ebedileştirmiştir.

Kabulünün 100. yıldönümünü kutlayacağımız İstiklal Marşımız; göğsümüzü kabartarak haykırdığımız, kendimize güvenimizi, geleceği şekillendirme gücümüzü, birliğimizi, dirliğimizi pekiştirip, artırmakta ve artırmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Ülkemizin milli marşı ve milli düsturu olan İstiklal Marşımızın T.B.M.M.’de kabulünün 100’üncü yıldönümünü canı gönülden kutluyor, Milli Mücadelenin Büyük Önderi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran, rahmet, minnet ve tazimle yad ediyorum” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.